Botník 2022

Domů Tobi Training

Než se dostanu k popisu toho, v jakých botách letos běhám, tak jedna poznámka k "trvanlivosti" bot. Žádné, ani ty nejlepší - nejdražší - nejtechničtější - a jiné nej boty Vám nevydrží navěky. Obvyklá životnost běžeckých bot je zhruba 800 - 1000 kilometrů; u "karbonek" je to dokonce jen 200 - 400 km, což není mnoho. Nedejte se zmást, že Vaše boty vypadají ještě zachovale: největší problém může být ukryt v mezipodešvi, chceteli zjednodušeně v podrážce a mezipodrážce. Přestože se výrobci snaží, jakákoli guma nebo plsat nevydrží napořád a přirozeně stárne a ztrácí své původní vlastnosti (pružnost, tlumivost atp.). Proto je dobré si evidovat kolik kilometrů v botách naběháte. Dnes si to již nemusíte ručně psát do notýsku nebo ti pokročilejší do excelu. Každá lepší "sportovní" apka ma funkci nebo polžku v menu "vybavení" ("equipment"), kam si nové boty zadáte, nastavíte si kolikrát i upozornění, při kolika kilomterch Vám má apka dát vědět, že boty jsou už "out". Umí to Garmin Connect, umí to TrainingPeaks a mnoho dalších.

Asi nikoho nepřekvapí, že vzhledem k tomu co a kde běhám, mám až na jednu světlou výjimkou (už trochu obstarožní se zhruba 400 km "na pažbě"), kterou jsou silniční závodky Adidas Boston 7 - viz historický příspěvek, mám výhradně trailovky.

Už vloni jsem si pořídil Dynafity Feline SL, tehdy svítivě žluté, ale už dávno nejsou - viz foto dole z loňského Tour de Tirol. Feline jsou "přísné" boty: tzn. jsou relativně tvrdé a nejsou vhodné na pevné cesty, ale jsou skvělé v technickém alpském terénu. Letos jsem v nich šel dva horské maratony ve Švýcarsku a na technických trailech mě podržely a zachránily moje prsty u nohou. Na fotce dole jsou to ty vlevo nahoře, co se snaží svítit.

Trailovky 2022
Nike ZoomX Zegama

Letos jsem si pořídil dvoje nové botky, a to hned od dvou značek, které jsem ještě nikdy neměl (resp. Nike jsem kdysi měl, ale to jsem ještě takhle neběhal).

Jelikož mě z jara opustily Dynafit Ultra 100 (s náběhem hodně přes 1000 km) chtěl jsem si pořídit tlumivé boty na delší tréninky, ale ne tak moc odtlumené, jako výše uvedené. Nakonec v hledáčku skončily dvoje: Hoka OneOne Torrent a Nike Air Zoom Terra Kiger. Z fotky už asi víte, které zvítězily, i když to tak zřejmé být nemusí. Od kamaráda - maratonce Petra jsem si půjčil Torrety a v prodejně si k nim obul na druhou nohu Kigery. První pocit (u obou dobrý) a tak šlo čistě o pragmatické rozhodnutí: Nike byly ve slevě a stály skoro o tisícovku méně, než Torrenty. Jaká je zkušenost po necelém půlroce a téměř 600 km? Nike jsou výborné boty, příjemně tlumí, ale současně jsou pomrně svižné. Mají Air technologii vloženou i v přední části boty, tak je nášlap na přední polovinu chodidla doprovázený takových jemným zhoupnutím. Vršek boty je rovněž výborný, lehký, větrá a docela lehce se čistí (i když to moc často nedělám). Podrážka je do lehkého terénu a moc si nerozumí s mokrými kameny a kořeny, ale to je snad jediná výtka. Na fotce nahoře jistě poznáte.

Vzhledem k tomu, že mě v druhé polovině sezóny čekaly rychlejší závody v horách, chtěl jsem k "najkám" i závodky. Už dlouho jsem měl v hledáčku Hoky, ale jiné, než Torrenty (to jsou objemovky a docela univerzální bota), a to novinku z loňska - Zinal, které jsou pojmenované po věhlasné vesnici ve Švýcarsku, kde je cíl kultovního závodu Sierre - Zinal. Zinaly jsou lehoulinké trailovky, ale s velmi slušným tlumením. Dají se použít i na delší závody, to si musí každý vyzkoušet, co vydrží. Jsou rychlé a sedí dokonale na každém povrchu. K tomu jim zjevně pomáhá část podrážky od Vibramu; to sice dělá podešev mírně tvrdší, ale opravdu přilnavou a snad i něco vydrží. Běžel jsem v nich krátkou 14,5 km dlouhou trasu na letošním Mayrhofen Ultraks a o týden později běh do kopce Jilemnice - Žalý; ani na jednom závodě mě nezklamaly a nemám jim co vytknout. Po velmi mokrém Žalým už akorát tak nezáří oranžovou; to je ale fuk, jsou to trailovky.

Dodatek 1: Hoka Zinal mě donesly do cíle Pölven trailu ve skvělém osobáku a na 4. místě v M50!

Dodatek 2: V listopadu jsem se neudržel a koupil si ještě jedny boty, ještě jedny Nike, ještě jedny trailovky s názvem podle kultovního závodu - Nike ZoomX Zegama (foto vpravo). Jsou to trailové objemovky. I přesto, že vypadají robustně jsou lehké.

Napište mi Váš názor