Mistrovství ČR na 100 km

Domů Tobi Training

V sobotu 23. března 2024 se v Plzni ve Štruncových sadech uskutečnilo Mistrovství ČR v běhu na 100 km. Na startu stáli běžci a běžkyně zvučných jmen, a také můj svěřenec Míra, zkušený ultramaratonec. 100 km na 2,5 kilometrovém okruhu je na ultra velmi rychlá jízda. Míra to krásně popsal na svém webu.

Míru jsem začal trénovat od poloviny prosince 2023. Jelikož se jedná o velmi zkušeného běžce, ultramaratonce, měl jsem trochu obavy, čím mu mohu být nápomocný. Míra chtěl rozbít svůj běžecký - tréninkový stereotyp, což si myslím, se nakonec povedlo, přestože měl Míra zpočátku obavy. Většinou si ultramaratonci myslí, že vystačí jen s dlouhými pomalými běhy, ostatně jinak se ultra vzdálenosti ani běhat nedají. Já si myslím, že i ultramaratonci musí zařadit i trochu ostřejší tréninky, aby se "rozhýbali" a vytvořili si dostatečnou aerbní kapacitu, a mohli dále rozvíjet svoji skvělou vytrvalost.

Na svém webu míra jednak popisuje svůj závod a v jiném článku také hodnotí tréninkovou přípravu:

Míra dal 100 za 10 hodin a 11 minut a před jeho výkonem smekám!

Všem ultramaratoncům a nejen jim doporučuji knihu Jasona Koopa - Training Essentials for Ultrarunning (první vydání vyšlo i v češtině).