Zkuste Tour de Tirol

Domů Tobi Training

Vezmu to pěkně po pořádku. Tour de Tirol je třídenní běžecká akce, která se obvykle koná první říjnový víkend v rakouské obci Söll, přes kopec od Kufsteinu pod štíty Wilder Kaiseru. Já na tento závod jezdím od roku 2009.

Co Vás na TdT čeká? V pátek večer se běží zvlněná„desítka“ – 3 okruhy s celkovým převýšením 249 m. V sobotu je na programu doslova královský maraton (Kaisermarathon) s převýšením 2345 metrů s obzvláště výživnými posledními zhruba 6 kilometry s převýšením 700 metrů. Na závěr, v neděli se "na vyklusání" se běží nádherný Pölven Trail, který měří 23 km, na kterých nastoupáte 1240 výškových metrů. Suma sumárum: 3 dny, 75 km a převýšení 3500 m. Nebojte, nemusíte běžet vše, stačí si vybrat.

Pár Čechů na TdT vždy zavítá a občas tu zanechají výraznou stopu, např. Anka Straková, která zde zvítězila v roce 2009, kdy byl Kaisermaraton současně MS, nebo v roce 2016 Míša Mertová; obě skvělé české, horské ultra-vytrvalkyně. Od roku 2015 na TdT vozím svůj dětský ToBi Team i s rodiči a pár medajlí jsme už rakušákům vyfoukli!

Tak proč si  „střihnout“ TdT?

  1. Je to pěkná výzva. Ve svém prvním ročníku jsem si také říkal, stejně, jako Vy si asi myslíte nyní, jestli se to dá vůbec odběhnout. Věřte, že dá. Já nejsem žádný špičkový běžec; na maratonu mi tam dá vítěz skoro dvě hodiny :-( Když jsme s klukama stáli poprvé třetí závodní den na startu půlmaratonu (do roku 2013 se běhal v neděli hladký půlmaraton) s úplně tuhýma nohama, nevěřil jsem, že se vůbec rozeběhnu. Nakonec z toho byl čas 1:41:48. Úvodní desítku „lítám“ zatím stabilně pod 45 minut. A maraton? Nejlépe v roce 2014 za 5:07, nejhůře v roce 2018 za 5:59.
  2. Úžasná atmosféra. Söll závodem prostě žije a při opakovaných průbězích po hlavní „promenádě“ při desítce a jedenkrát i při maratonu, máte husí kůži z toho, jak Vás fanoušci ženou vpřed. To samé platí na maratonu o každé vesničce, kudy se protáhnete, ale asi nejvíce při průběhu hospodou na 28. kilometru – Tanzboden, na 36. km na Hexenwasser, kde se po dlouhém seběhu otočíte do černé sjezdovky, a samozřejmě v cíli na Hohe Salve.
  3. Kvalitní soupeři. Celé TdT není masovka, jako třeba věhlasné městské maratony nebo Jungfrau maraton. Na TdT startuje pár stovek běžců. Jak jsem už napsal v úvodu, nemusíte běžet vše, ale když už tam budete ... V minulosti zde startoval například Jonathan Wyatt, legenda horského běhu. Pravidelně zde startuje Švýcar Patrick Wieser nebo jeho krajanka Jasmin Nunige.
  4. Každý si něco odnese. Závod je velmi štědře sponzorován, takže si na své přijdou nejen „nadupaní profíci“, ale i my hobíci a „křoví pro profíky“ :-) Hlavním sponzorem je rakouská firma JOL Sport, výrobce funkčního oblečení, a tak je zřejmé, co dostanete: čelenku, ponožky, trička, někdy i sportovní tašku, a v neposlední řadě pěknou finišerskou medajli.
  5. Zkusíte si něco nového. Kolik z Vás běželo nějaký běžecký etapák, asi moc ne? Nebojte, dáte to. Na závěr sezóny skvělá akce. ... a vezměte s sebou celou rodinu, v pátek závodí i děti!

Obrázek dole: Hohe Salve, tam nahoře je cíl Kaisermaratonu

Tam nahoře je cíl Kaisermaratonu