MYŠLENO BĚŽECKÝCH
Trh je zaplaven stovkami běžeckých bot a někteří výrobci chrlí na trh nové modely i vícekrát ročně. Jak si v té záplavě značek, vzorků, reklamy, ale i rad vybrat. Občas se mě na to ptají kamarádi, známí. Odpovídám, že to je fakt těžká rada. Setkal jsem se s názorem, že značka X je blbá a značka Y je nejlepší na světě. Vždycky mě napadne, jak se to pozná a měří, navíc u značky a ne konkrétní boty a co hůř, v kombinaci s konkrétním člověkem a jeho "tlapou"? No, upřímně to jsou jen "kecy" ovlivněné marketingem, sociálníma bublinama, a třeba i vlastní, ale nepřenositelnou zkušeností. Už asi tušíte, kam směřuji. Tady neplatí, jako u kšiltovek "bejzbolek" ONE-SIZE-FITS-ALL!
V žádném případě nepopírám, že některé boty jsou fakt mizerné, např. díky použitým materiálům a některé jsou skvělé. Ale poměrně často ono "skvělé" platí jen pro někoho; to není žádná diskriminace, ale konstatování, že každý jsme jiný a máme jiné zvyklosti, běžecké schopnosti, běžecký styl a nohu.
Oběhal jsem už hodně bot různých značek, prošel od maximalizmu k minimalizmu a zpět, někam mezi a byl bych hodně opatrný i nejlepšímu příteli tvrdit, ať si koupí přesně ty boty, co mám já. Samozřejmě všechny (kecám, většinu) boty jsem si poctivě vyzkoušel v prodejně, ale stejně se pravda ukázala až po několika dnech na nohou a uběhnutých kilometrech. Také pár párů skončilo neslavně a moc toho nenaběhaly, ale třeba jen nachodily.
Nebudu Vám radit v podstatě nic světoborného. Existují základní pravidla pro výběr (nejen) sportovní, běžecké boty:
- Jsou Vaše nohy zdravotně v pořádku? Nejste pronátor nebo supinátor, nemáte plochou nohu (podélně/příčně)? Co jiné problémy: kolena, kyčle, záda, ...?
- Kolik vážíte?
- Kde převážně běháte, v jakém terénu, na jakém povrchu?
- Jak rychle obvykle běháte?
- Jaká je Vaše běžecká historie?
- V čem běháte/chodíte nyní, vyhovuje Vám to?
Běžecké boty lze rozdělit z více pohledů a podle více kritérií. Jednoduché rozdělení je například uvedeno ve Velké knize běhání od Aleše Tvrzníka a Davida Gerycha (vydavatelství Grada, 2014, ISBN: 978-80-247-4872-6). Zde to vezmu jen zjednodušeně:
SIlničky, trailovky, krosovky - Prostě boty na různé povrchy. Jsou samozřejmě i boty, které jsou do lehkého terénu nebo třeba na led s hřeby (nemyslím atletické tretry). Ale i v botách s hladší podrážkou lze běhat po zpěvněných lesních cestách, záleží na tom, jaký máte běžecký styl, a jak je chcete rychle zničit :-) Pokud nechcete mít vícero párů pro různé podmínky a povrchy, pak je potřeba si uvědomit jak a kde běháte nejvíce a podle toho boty vybrat.
Boty tlumivé (někdy se říká třeba "objemovky", protože jsou pohodlné na naběhání velkých objemů) - Zjednodušeně se dají charakterizovat vyšší podrážkou, která více tlumí, ale nadruhou stranu nepřenáší tolik informací o podkladu, po kterém běžíte, a někdy jsou i méně stabilní díky vyšší podrážce/podešvi.
Tempovky - Jsou boty na svižnější běh, které mají obvykle již výrazně tenčí podrážku, jsou lehčí, ale zato méně tlumí a chrání nohu. Blízko k nim mají závodní boty, což jsou obvykle tenké a lehoulinké "šlupky". Pokud ale nedáte 5 km pod 20 minut, tak Vám je skoro nedoporučuji, ale každý svého štěstí strůjcem.
Nedávno se objevily boty s karbonovými prvky v podrážce, které lámou rekordy a peněženky! Klidně si je kupte, na FB budete jistě budit obdiv a výrobce/prodejce bude mít radost ze zisku, ale pokud běháte spíe pomaleji (obvykle v tempu nad 4 min./km) jsou Vám tyto boty běžecky "na prd", a jsem si jistý, až si to budete ochotni přiznat, nebude se Vám v nich běhat dobře.
Běžecký styl vs boty si nechám(e) na nějaké další povídání.
Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy pohybového aparátu, poraďte se vždy s odborníkem - ortopedem, podiatrem apod. Dobré prodejny běžecké obuvi dnes mají vlastní testovací zařízení pro rozbor došlapu a běžeckého stylu. Nehaním to a pro základní diagnostiku a výběr obuvi je to jistě skvělá služba. Ale měli byste se vždycky zajímat, jestli osoba, která Vám radí má nějaké hlubší znalosti a zkušenosti, a tím myslím především odborné vzdělání (za zkušenost nepovažuji X uběhnutých maratonů - rozhodně ne pro výběr obuvi cizího člověka, ani 2 hodinový kurz výrobce zařízení nebo obuvi); klidně vyzkoušejte i více prodejen a měření.
Na závěr ještě jeden typ obuvi: boty s membránou prot vlhku/vodě (Goretex apod.). Opět platí, to je především na Vás a na Vaší zkušenosti. Pár GTX běžeckých bot jsem měl, aktuálně mám jeden pár Inov-8 Roclite 315 GTX, ve kterých ale neběhám a jen chodím. Mě osobně nevyhovují a moje vlastní zkušenost je, že moc nefungují: ne, že by membrána nefungovala, ale voda a vlhko se do boty vždy dostanou jinudy, nejčastěji vrchem. Další zkušenost je, že bota bez membrány vždy rychleji schne a lépe větrá; pokud se hýbu a běžím, tak ani ve sněhu mi nikdy není zima, a to se mi špatně prokrvují prsty. Navíc boty s membránou jsou obvykle o pár gramů težší. Na běh mám dvoje jiné Roclity 275 bez membrány - stejná bota/kopyto, jako 315 GTX; jsou to takové univerzálnější trailovky, které nejsou nijak neohrabané ani na asfaltu, když už to musí být.
Na obrázku vpravo vidíte různé typy podrážek:
- silniční tempovky - Adidas Boston 7
- tlumivé boty do terénu pro dlouhé distance - Dynafit Ultra 100
- univerzální trailovky - Inov-8 Roclite 275
- agresivní trailovky/crossovky (tvrdší) - Dynafit Feline SL
- speciální crossovky s hřeby - Inov-8 Oroc