Udržitelný rozvoj

Domů Tobi Training

Udržitelný rozvoj je dnes módní výraz, spojený především s ekologií. Pojďme se na něj podívat z té sportovní nebo pohybové stránky.

Mnozí z Vás, kteří již měli se sportem něco společného, a pravděpodobně Vy, kteří jste "věčnými" začátečníky, jste se setkali s pojmy jako: SOUSTAVNOST, SYSTEMATIČNOST, PRAVIDELNOST, PŘIMĚŘENOST. Na těchto výrazech není nic "sprostého", jen málokdo si je umí "přetavit" do praktické podoby. Pokusím se Vám je převést do srozumitelné řeči.

Aby jakákoli činnost, v našem případě pohybová - sportovní nebo kondiční, dosáhla svého cíle musí podle mých zkušeností stát na 3 Pilířích:

1. Musíte se této činnosti věnovat PRAVIDELNĚ!

To nutně nemusí znamenat denně a v mnoha případech by to i bylo nevhodné; pro zaměstnaného člověka, maminku od dětí a rodiny je opravdu těžké utrhnout si čas ro sebe. Pro lidi se zdravotními problémy je potřeba zohlednit aktuální zdravotní stav. Pravidelně neznamená jednou za měsíc; ideální je se hýbat minimálně 3x týdně, ale pokud jste opravdu začátečníci i 2x je na začáte skvělé! Najděte si alespoň 3x do týdne čas pro sebe, pro svůj zdravý pohyb a pevně si ho zafixusjte, aby Vám ho nikdo nemohl vzít (jasně občas to nevyjde, to se stává). Jakmile si na tuto pravidelnost zvyknete, už Vám to nikdo nevezme!

2. Musíte se hýbat PŘIMĚŘENĚ své aktuální kondici!

Jistě to znáte: "Teď začnu a do měsíce zhubnu 10 kilo, uběhnu maraton, zvednu 100 kilo, ...!" (nehodící se škrtněte, hodící se přidejte). Nejhorší je se z nicnedělání do toho vrhnout po hlavě a "zrušit se". Týden se poté nebudete moci hýbat, všechno Vás bude bolet (rozhodně neplatí pořekadlo "co bolí, to sílí"), zkusíte to 3x a končíte, protože Vás to nebude bavit, výsledek se (zcela jistě) nedostaví a za pár týdnů rezignujete.

Vím, že to zní, jako klišé, ale opravdu "méně je více"! Lepší je se jít projít, zaklusat si, zacvičit pár (3-5 cviků) 10 - 20 minut 3x týdně, než něco podobného tomu, co jsem naznačil v předchozím odstatvci. Jestli koukáte na televizi, pořád "sjíždíte" svoji sociální bublinu, pak 10 - 15 minut najdete snadno, chce to jen chtít.

3. Musíte si přidávat (úsilí/zátěž/vzdálenost) POSTUPNĚ!

Pohyb, sport, cvičení je vlastně pro tělo stres a Váš organizmus se na něj adaptuje. A snáz se adaptuje na pravidelné a mírně narůstající podněty. Naopak styl "hrr na ně" (tedy na sebe) má přesně opačný efekt: tělo se lekne, zareaguje obrannou reakcí (a třeba přiberete, i když jste se zrušili na 3 hodinovém běhu).

Zlaté pravidlo říká, že byste si měli přidávat maximálně 10 % týdně. Po nějakých 4 - 6 týdnech byste měli zařadit mírné "zabrždění", tělo si "dáchne", a pak bude opět reagovat lépe na další podněty.

Shrnuli to: když vydržíte 3 měsíce sportovat/hýbat se PRAVIDELNĚ, PŘIMĚŘENĚ a POSTUPNĚ budete zvyšovat zátěž Vašeho organizmu, už Vám to nikdo nevezme!